Çocuklarla Öğrenmek

Dil öğrenmede ellerin rolü

12/07/2015

Küçük çocukların dili anlama yetileri konuşmaya başlamadan çok önce belirir. Bebekler 10-12 aylıkken ellerini ve parmaklarını kullanarak çevrelerinde gördüklerini işaret etmeye başlarlar. Başta her şeyi gösteriyor gibi görünseler de aslında daha sonra bu işaretlerin anlamaya çalıştıkları ya da istedikleri nesneleri gösterdiğini fark ederiz. Mesela, su istedikleri zaman suluğu, annenin yanına gelmesini istediğinde ise anneyi işaret ettiklerini görürüz. Tüm bu işaretler konuşmanın öncüsü olmaktadır. Chicago Üniversitesi’nden Prof. Susan Goldin-Meadow ve ekibinin yaptığı çalışmalar çocukların ilk kelimelerini söylemeye başlamadan ellerini kullandığını, daha sonra da bu işaretleri kelimelerle birleştirip iki kelimelik kısa anlatımlar kurduklarını göstermiştir. Örneğin, ilk başta babasını işaret parmağı ile gösteren bir çocuk daha sonra “baba” demeye başlar. Bir sonraki aşamada ise işaret ile babasının ayakkabısını gösterip, “baba” kelimesini söyler. Böylece aslında “babamın ayakkabısı” demeye çalışır.

Erken yaşta ortaya çıkan işaretlerin kullanımı çocukların ilk iletişim becerileri hakkında bize detaylı bilgi verir. Kısacası bebekler elleriyle iletişimi sözlü iletişimden önce kurarlar. Bundan dolayı Amerika gibi ülkelerde “bebek işaretleri” denilen bir çeşit işaret dilinin öğretilmesi popülerlik kazanmıştır (daha fazla bilgi için: http://www.babysignstoo.com/). Prof. Susan Goodwynn ve Prof. Linda Acredolo tarafından özellikle duyan ve gelişimsel olarak sağlıklı olan çocuklar için tasarlanan ve test edilen bu program ile bebeklere 5-6 aylıktan itibaren kendini anlatabilecekleri çeşitli işaretler öğretilmektedir. Örneğin uyumayı, yemek yemeyi, su içmeyi göstermek gibi. Böylece bebekler isteklerini ve ihtiyaçlarını konuşmaya başlamadan önce  ifade edebilirler. Yapılan araştırmaların çoğu bu işaretleri öğrenmenin çocukların sözel dil yeteneklerine katkısı olduğunu, bilişsel olumlu etkilerinin de uzun zaman sonra bile görüldüğünü göstermektedir. Tabii başka dillerde de detaylı araştırmalara gereksinim bulunmaktadır. Ancak farklı araştırmaların ortak sonucu çocukların elleriyle düşündüklerini erkenden yansıtabildiği ve bu “bebek işaretleri” gibi çeşitli öğrenme şekilleriyle desteklendiğinde, dil öğrenme açısından olumlu sonuçlara gidildiğidir.

Bebeklerin el hareketlerini ve neye işaret ettiklerini dikkatli inceleyip, onları anlamlandırmaya çalışmak,  işaret ettikleri nesneler, olaylar hakkında konuşmak, bebek-yetişkin arasında kurulan iletişimin en erken ve önemli kısmıdır. Buna ek olarak belli “bebek işaretlerini”  öğretmek, bebeklerin kendilerini ifade etmelerini erken zamana çekerek, yine bebek-yetişkin arasındaki iletişimin kalitesini arttırmayı sağlar. Bütün bunlardan dolayı bebeklerin elleriyle anlatmaya çalıştığına dikkat edip, onlarla kendi ellerimizi kullanarak iletişim kurmamızın hem dil gelişimine hem de diğer bilişsel gelişim süreçlerine katkısı bulunmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: